Cart

Šulinio apdaila

Dažniausiai susiduriame su šulniais iš betono žiedų (lietuvių liaudyje dar kitaip vadinamais rentiniais ir boniomis), vienas ant kito suleistų į žemę; vienas žiedas visada virš žemės paviršiaus.  

Abipus šulinio vertikaliai įkalti stulpai, kurie laiko veleną su grandine ir kabliu (kobiniu) kibirui užkabinti. Viename veleno gale įtaisyta metalinė rankena. Veleno abu galai sutvirtinti metaliniu žiedu.  

Veleniniai šuliniai buvo paplitę XIX a. pabaigoje. XX a. Šie šuliniai dažniausiai cementinėmis (kartais – ornamentuotu viršumi) sienomis, rečiau – mediniu rentiniu. Velenas – tai medinis apvalus rąstas su pritvirtinta vyniojimui virve ar grandine su kibiru kitame gale, kurio vienoje pusėje tvirtinamas medinis ar geležinis smagratis, kitoje – rankena. Jis  įtvirtinamas ant priešingose pusėse įkastų ar prisuktų prie šulinio žiedo stulpų. Mediena šulinio stulpams naudojama dažniausiai apvali ąžuolas, o rentinys gaminamas iš spygliuočio medienos. 

Šulinius  dengiame įvairios formos kai kada dekoruotais dvišlaičiais, keturšlaičiais, kartais apvaliais, primenančiais baublį, stogeliais, dažniausiai naudojame natūralią ir ekologišką skiedrų dangą.

Pirmadienis, 05 Rugsėjis 2016